İstanbul Veteriner Hekimler Odası Üyelerine Özel Ayrıcalıklar
#17




duyurular
Değerli Meslektaşlarımız,

Meslek odamızın çeşitli kurumlarla, meslektaşlarımızın yararına yaptıkları işbirliği protokolleri çerçevesinde elde edilen avantajlar.

duyurular
İstanbul Veteriner Hekimler Odası'na özel ING KOBİ Dijital Avantajları


duyurular
İstanbul Veteriner Hekimler Odası Üyelerine Özel Ayrıcalıklar;
 • Üye İşyeri: Temmuz ayındaki kazanımlarda 6 ay boyunca %3,73 fiyatlamanın %1,49’a kadar veya %2,80 +10 gün bloke gün fiyatlamanın %0,99 + 10 gün bloke gün avantajı.
 • Aylık POS cirosunun en az 1.500 TL olması koşulu ile %100 POS Yazılım/Donanım/Bakım ücreti muafiyeti
 • Maaş Promosyonu: 1 ve daha fazla çalışana kişi başı aylık maksimum 600 TL ve 36 ay süre ile maaş promosyonu
 • Business Kart: Yeni Ticari Kart satışlarında 2 yıl aidat muafiyeti, 6’ya varan taksit imkanı ve 2.500 TL World Puan Fırsatı
 • ⁠EFT/Havale: 6 ay geçerli olacak şekilde İnternet ve Mobil Bankacılığı kanallarında %100 muafiyet (Mesai saatleri içerisinde yapılacak işlemleri kapsamaktadır.)
İLETİŞİM:
Evrim Gökçe Gökçeli
Tel: (0549) 837 25 06
(0212) 252 19 12 / Dahili: 139


duyurular
Yurtiçi Kargo'da %30 indirim.
Yurtiçi Kargo'da %30 indirim 31 Aralık 2024'e kadar geçerli olacaktır. Müşterinin adrese kurye çağırarak veya kendilerine en yakın Yurtiçi Kargo birimlerine giderek 965 nolu Yapı Kredi Esnaf Kampanyasından yararlanmak istediklerini Yapı Kredi üye işyeri numaralarıyla iletmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir indirim gerçekleşmeyecektir. İndirim (şehir içi gönderiler hariç olmak üzere) sadece yurt içi gönderiler için geçerlidir.

İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI
YÖNETİM KURULU                  




İSTANBUL VETERİNER HEKİMLERİ ODASI KURBAN BAYRAMI BASIN AÇIKLAMASI
#16




duyurular

Kurban Bayramı her yönüyle önemli ancak halk sağlığı boyutuyla bir o kadar da riskli büyük bir organizasyondur.
Kurban Bayramı’nın özellikle havaların sıcak olduğu günlere denk gelmesi ilave önlemler almayı gerektirmektedir. Kurban bayramı süresi içinde hayvan varlığımızın yaklaşık %5'i kesilmekte, bu miktar ülkemizde bir yıl boyunca kesilen hayvanların yaklaşık dörtte birine denk gelmektedir. Bu derece çok sayıda hayvanın yer değiştirmesi, barındırılması, hijyenik ortamlarda kesilmesi ve kesim sonrası atıkların usulüne uygun alınması toplum sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir. Kurbanlık hayvan seçimi dini açıdan olduğu gibi sağlıklı kurban eti elde edilmesi, insan sağlığı, hayvan varlığının devamı ve ülke hayvancılığı açısından da önem taşımaktadır.
Küçükbaş hayvanlarda; tüberküloz, brusella, şarbon, ekinokok kisti ve tenya olmak üzere pek çok bulaşıcı hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların bulaşma riskini en az indirmek için yapılan uyarıların dikkate alınması ve kurumların uyum içinde çalışmasının büyük önem arz ediyor. Kurban bayramında uygulanacak kuralları belirleyen 2024 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yukarıda sayılan tüm iş ve işlemlerde tebliğin dikkate alınması sağlıklı ve huzurlu bir bayram için büyük önem arz etmektedir.
Sağlıklı Bir Kurban Dönemi İçin;
Kurbanlıklar yalnızca resmi olarak belirlenen yerlerden (canlı hayvan borsası, hayvan toplama ve satış merkezi, hayvan pazarı, hayvan park ve panayırlarının yanı sıra illerde komisyonlarca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurban satış yerleri ve özel kurban kesimi yapılacak işletmeler) satın alınmalıdır.
 • Kurban olarak satın alınacak hayvanlar (sağlıklı, besili, veteriner sağlık raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi olan) Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen koruyucu aşıları yapılmış ve TÜRKVET kayıt sisteminde kayıtlı olanlardan seçilmeli, bu konuda vatandaşlarımız ve alanda görev yapan veteriner hekimler ile diğer resmi görevlilerin dikkatli davranmalarını önemle bildiririz.
 • ⁠Kurban satın alırken sağlıklı olup olmadığını anlamak için gerekirse alanda görevli veteriner hekimlerden yardım istenmelidir.
 • ⁠Kesim  resmi kurumlar tarafından izin verilen yerlerde yapılmalı, kesimleri belgeli kasaplar hayvan refahına uygun şekilde yapmalıdır. Kesimin düzenli yapılması ve  karmaşanın önlenmesi için mutlaka randevulu sistemle kesim yapılmalı, kesimler bayramın bütün günlerine yayılmalıdır.
 • ⁠Kesim öncesi ve sonrası veteriner hekim muayenesi yapılmalı, tüketime uygun olmayan kurbanlıklara ve etlere el konulmalıdır.
 • Kesim sonrası hayvansal atıklar (kan, deri, iç organlar) gelişi güzel etrafa atılmamalıdır.

Türkiye’de kurban kesiminin önemli bir kısmı halen uygun olmayan alanlarda ve sokaklarda yapılmaktadır. Çevreye gelişi güzel atılan kurban atıkları sokak hayvanları (kedi, köpek) tarafından tüketilmekte, hayvanlardan insanlara geçen zoonotik hastalıklar açısından da büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Ayrıca kesim sonrası oluşan çevre kirliliği nedeniyle  vektörlerde (sinek, pire, kene, fare vb.) artışlar olmakta ve kurban sonrası bu vektörlerin aracılık ettiği zoonotik hastalıklarda artış görülmektedir. Bu riskleri azaltmak için belediyelerin atık yönetimini çok dikkatli bir şekilde yapması önem arz etmektedir. Bu yıl havaların de çok sıcak geçmesi bulaşıcı hastalık riskini arttırmaktadır. Kesim sonrası iç organların hızla karkastan uzaklaştırılması bulaşmayı en aza indirgeyecektir.
Tüm bunlara ek olarak mevsimsel faktörler nedeniyle kene konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle riskli bölgelerden gelen hayvanlar için daha dikkatli bir yaklaşım sergilenmelidir. Bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de zoonotik hastalıklar hala ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu nedenlerle ilgili olan tüm kurumların ortak hareket etmesi ve riski azaltması önemlidir.
Kesim sırasında hayvanların en az acı çekecek şekilde ehil kişilerce kesilmesi bayramın ruhuna uygun olacaktır. Çocuklarımızın kurban alanlarından uzak tutulması konunun uzmanları tarafından önemle önerilmektedir. Kurban satış ve kesim alanlarında görev yapan üreticilerin ve diğer vatandaşların insani ihtiyaçlarının karşılanması için temiz ve yeterli sayıda duş ve tuvalet gibi ihtiyaçların karşılanması da sağlık açısından gereklidir.
Kurban satış yerlerinde farklı coğrafi bölgelerden hayvanlar bir araya gelmektedir. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasına karşı önlem olarak satılamayan hayvanların geri dönüşlerine izin verilmemeli, üreticilerin elinde kalan hayvanlar Et ve Süt Kurumu tarafından değerinde satın alınmalıdır.
Tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını kutlar, aileleriyle birlikte sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirmelerini dileriz.


İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI
YÖNETİM KURULU                  




Gıda Gurubu Toplantısı Yapıldı
#15




duyurular

9.06.2024 Tarihinde Yapılan Gıda Toplantısı Gündem ve Alınan Kararlar: Konular, Hedef ve Planlama
Mentörlük, ağitim ve uzmanlık gerektirdiğinden başlangıçta uzmana sor bakış açısı ile ilerleyeceğiz. Takibinde belirlenecek kişilere mentörlük eğitimi verilmesi planlanıyor.
Sorular Whatsap yerine mail ortamında iletilecek ve konulara göre alana hakim meslektaşlarımız tarafından hazırlanan cevaplar yine aynı yolla paylaşılacak. Ve giderek sık karşılaşılan sorunlar gibi bir başlık altında bilgi portalı oluşacak. İhtiyaç duyulan bilgiye buradan ulaşılarak zaman tasarrufu sağlanacak ve tekrardan kurtulunmuş olunacak.
Maillerin ulaştırılacağı isimlerin yer aldığı bir mail grubu (örn. gıdakomisyonu@ivho.org.tr) oluşturulacak, bu grupta yer alacak kişiler alan ve bilgi birikimine göre belirlenecek.
Web sayfamızın bu bölümü gıda komisyonu tarafından oluşturulacak, sürekli güncel tutulmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Bu alanların bir kısmına kullanıcı adı ve şifre ile erişim sağlanacak.
Kurban bayramı öncesinde hafta içi; kurban kesim kuralları, nelere dikkat edilmesi gerektiği, yetki ve sorumluluklar hakkında online eğitim planlanacak.
Gıda alanında özellikle sorumlu yönetici pozisyonunda çalışan meslektaşlarımızın hakları, işverenler ve personelle iletişim, mobbinglere karşı nasıl tavır alabilecekleri, iş akidinin sona ermesi sürecinde izlemeleri gereken yollar nelerdir? başlıklarında yüzyüze eğitim verilecek.
Mevzuat hakkında bilgilendirme, mevzuat hiyerarşisi, inceleme ve anlama yöntemleri, CV hazırlama, İş görüşmesi, Gıda Hijyeni vb. konularında yüz yüze eğitim ve şikayet yönetimi konularında eğitim verilecek.
Kasaplar ve gıda denetimi alanlarında mesleğimizin öne çıkarılması için yapılacak çalışmalar değerlendirildi.
Oluşturulan Gıda Komisyonu üzerinden, gıda alanındaki tüm süreçlere yönlendirici düzeyde müdahil olmak ve birlikteliği güçlendirme kararı alındı.


İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI
YÖNETİM KURULU                  




İstanbul Veteriner Hekimler Odası üyelerine özel Bahar Kredisi
#14




duyurular
Değerli Meslektaşlarımız,

Meslek odamızın çeşitli kurumlarla, meslektaşlarımızın yararına yaptıkları işbirliği protokolleri çerçevesinde elde edilen avantajlar.

duyurular
İstanbul Veteriner Hekimler Odası'na özel ING KOBİ Dijital Avantajları


duyurular
İstanbul Veteriner Hekimler Odası Üyelerine Özel Ayrıcalıklar;
 • Üye İşyeri: Haziran ayındaki kazanımlarda 6 ay boyunca %3,73 fiyatlamanın %1,49’a kadar veya %2,80 +10 gün bloke gün fiyatlamanın %0,99 + 10 gün bloke gün avantajı.
 • Aylık POS cirosunun en az 1.500 TL olması koşulu ile %100 POS Yazılım/Donanım/Bakım ücreti muafiyeti
 • Maaş Promosyonu: 1 ve daha fazla çalışana kişi başı aylık maksimum 600 TL ve 36 ay süre ile maaş promosyonu
 • Business Kart: Yeni Ticari Kart satışlarında 2 yıl aidat muafiyeti, 3’e varan taksit imkanı
 • ⁠EFT/Havale: 6 ay geçerli olacak şekilde İnternet ve Mobil Bankacılığı kanallarında %100 muafiyet (Mesai saatleri içerisinde yapılacak işlemleri kapsamaktadır.)
İLETİŞİM:
Evrim Gökçe Gökçeli
Tel: (0549) 837 25 06
(0212) 252 19 12 / Dahili: 139


duyurular
Yurtiçi Kargo'da %30 indirim.
Yurtiçi Kargo'da %30 indirim 31 Aralık 2024'e kadar geçerli olacaktır. Müşterinin adrese kurye çağırarak veya kendilerine en yakın Yurtiçi Kargo birimlerine giderek 965 nolu Yapı Kredi Esnaf Kampanyasından yararlanmak istediklerini Yapı Kredi üye işyeri numaralarıyla iletmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir indirim gerçekleşmeyecektir. İndirim (şehir içi gönderiler hariç olmak üzere) sadece yurt içi gönderiler için geçerlidir.

İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI
YÖNETİM KURULU                  




İVHOAKADEMİ Eğitim Merkezi Açılış ve Plaket Takdim Töreni
#13




duyurular
Değerli Meslektaşlarımız,

Meslek Odası olarak bir büyük hayalimiz daha gerçek oldu, yeni İVHOAKADEMİ Eğitim Merkezi hizmete açıldı.
Mesleki aidiyet, çalışma barışı, etik ve deontolojinin gelişip kökleşmesinde eşsiz yararı olacak, meslek içi eğitimler başta olmak üzere sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler için de kullanılabilecek eğitim merkezi büyük bir imkân sunacaktır.
Sizleri mülkiyeti odamıza ait olan eğitim merkezinin resmi açılışını birlikte yapmaya, mesleğimize bu büyük eseri kazandırmanın heyecanı ve mutluluğunu hep beraber yaşamaya davet ediyoruz.
Bu gurur hepimizin.


Program:
 • 14:00 Kurdele kesimi
 • 14:30 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
 • 14:45 Açılış konuşmaları
 • 15:15 Meslekte 40 yılını dolduran ilk on üyeye plaket takdim
 • 15:30 Ara
 • 16:00 Plaket takdimi tamamlama
 • 18:00 Kapanış


Tarih: 13 Mayıs 2024 Pazartesi,
Saat: 14:00
Adres: Fikirtepe Mah. Volkan Sok. Pırlanta Göztepe sit. C Blok 167-1/A Kadıköy-İSTANBUL

İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI
YÖNETİM KURULU                  




2024 Türkiye Veteriner Onkoloji Vizyon Toplantısı
#12




duyurular
Sayın Meslektaşlarımız,

Temel ve Klinik Veteriner Onkoloji Derneği (ONKOVET) ve Meslek Odamız İstanbul Veteriner Hekimler Odası işbirliği ile 21 Nisan 2024 tarihinde İVHOAKADEMİ Kadıköy’de “2024 Türkiye Veteriner Onkoloji Vizyon Toplantısı” gerçekleştirilecektir.
Veteriner Onkoloji alanı açısından mesleğimizde ilk ve önemli bir adım olarak gerçekleşecek bu toplantıda, alana dair deneyimler, eksiklerimizle beraber güncel durum ve hedeflerin tartışılması ile bir yol haritasının çıkarılması hedeflenmektedir.
Veteriner Onkoloji alanında deneyime sahip, alana ilgi duyan ve kendini geliştirmek isteyen tüm meslektaşlarımız ve meslektaş adaylarımızı bu toplantıya davet ediyoruz.
Saygılarımızla.


Toplantı hakkında önemli notlar:
 • Toplantı programı ve yeri hakkında ayrıntılı bilgiyi ekte yer alan dijital broşürde bulabilirsiniz.
  Toplantı Programı

 • Toplantıya katılım için aşağıdaki linkte yer alan kayıt formunu doldurmanızı önemle rica ederiz.
  Kayıt Formu

 • Veteriner onkoloji alanında klinik deneyimi araştırmak üzere birkaç dakikalık küçük bir anket aşağıda ayrı bir link olarak yer almaktadır. Özellikle serbest veteriner hekim olarak çalışan meslektaşlarımızın bu ankete katılımı, toplantıda sizlerle paylaşılacak önemli bir veriyi toplamamıza yardımcı olacaktır. İlginize şimdiden teşekkür ederiz.
  Anket Formu


İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI
YÖNETİM KURULU                  




Sağlığın Ticarileşmesi ve Haksız Rekabetin Önlenmesi İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz
#11




duyurular
Değerli Meslektaşlarımız,



Bir web sitesi tarafından, değişik semtlerde bulunan çok sayıda veteriner klinik ve polikliniğin çalışma saatleri, adres, telefon ve haritadaki konumları paylaşılarak reklam yasağı delinmeye çalışılmış ve aracılık yapmak suretiyle mesleğimiz üzerinden menfaat sağlama suçu işlenmiştir. Diğer taraftan yalnızca web sayfasında isimlerine yer verilen veteriner klinik ve polikliniklerinin açık olduğu ve hizmet verdiği şeklinde bir algı oluşturulmuştur. Buralara yönlendirme yapıldığı ve talep oluşturularak hayvan sahiplerinin yanıltıldığı görülmüştür.

Bu durumun tespit edilmesinin ardından web sitesinde ismi bulunan veteriner klinik ve polikliniklerine, mevzuata aykırı bir şekilde örtülü reklam yapılıyor olması nedeniyle işlem başlatılmıştır. Soruşturmanın ilk aşamasında verilen cevapların tamamında, bilgi ve onay alınmadan klinik ve poliklinik adlarının kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.

Mevzuata aykırılık oluşturan bu durumun sonlandırılması için, ilgili web sitesine karşı odamız avukatı tarafından gerekli yasal girişimlerde bulunulmuştur. Ayrıca veteriner klinik ve polikliniklerin kendi başvurularını yaparak yasal haklarını kullanmaları için, oda avukatımız tarafından hazırlanan örnek dilekçeler kendilerine gönderilmiştir. Böylelikle hem hukuk sürecini hızlandırmak hemde bu tür durumlar karşısında farkındalık oluşturularak, bilgi ve mücadele tecrübesi kazanılması hedeflenmiştir.

Sağlığın ticarileşmesi ve haksız rekabetin önlenmesi, çalışma barışı ve mesleki saygınlığımızın zarar görmemesi için aynı duyarlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Bu tür durumlarda kullanılmak üzere hazırlanmış olan örnek dilekçe ektedir.

Saygılarımızla.

Ek:   Tedbir Talep Formu

İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI
YÖNETİM KURULU                  




Reklam yasağına ilişkin uygulanan cezalar ve yaptırımlar
#10




duyurular
Değerli Meslektaşlarımız,


Bilindiği üzere 6343 sayılı meslek icra Kanunumuzun 33. Maddesi gereği Veteriner Hekimler Odaları;
a) Sanat icrası hakkındaki mevzuatın gereği gibi uygulanmasını temin etmek;
b) İş veya hasta sahipleri ile oda azası arasında aracılık yapanları meslek ve sanatın icrasında gayrimeşru menfaat sağlamak gibi mevzuat ve meslek adabına yakışmayacak harekette bulunanları önlemek ve bu kanunda menedilmiş olan her türlü reklam ve propagandaya meydan vermemek;
ile görevlendirilmiştir.
İstanbul Veteriner Hekimler Odası olarak, gerek 6343 sayılı meslek icra Kanunumuz, gerekse ilgili diğer mevzuat gereği, veteriner hekimlerin reklam verme yasağı ile ilgili her türlü ihlallerin takipçisi olacağımızı daha önce sizlere duyurmuştuk. İlk duyurudan itibaren üyelerimizin çok büyük bir çoğunluğu çağrılarımıza uymuş, çalışma barışını sağlama ve mesleki saygınlığı koruma çabasında meslek odamıza destek olmuşlardır.
Ancak, Oda’mızın mevzuatı hatırlatan tüm bu uyarılarına karşın, az sayıda üyemizin reklam vermeye, çalışma barışını bozarak, mevzuat dışında davranmaya devam ettiği, ticari yaklaşımla toplum nezdinde veteriner hekimlik mesleğinin saygınlığına zarar verdiği, haksız ticari kazanç sağladığı, hayvan sahiplerine yönelik talep yaratıcı paylaşımlarda bulundukları hem sizlerden gelen şikayetlerle hem de Oda’mız tarafından tespit edilmiştir. Israrlı olarak reklam yasağına uymayan bu meslektaşlara karşı İVHO tarafından disiplin soruşturması başlatılarak Oda Haysiyet Divanı’na sevk edilmişlerdir. Bunun sonucunda Oda’mız Haysiyet Divanı tarafından, reklam yasağı ihlalleri sabit olan üyelerimiz hakkında 6343 sayılı meslek icra Kanunumuz gereği, yazılı ihtar, para cezası ve çeşitli sürelerle meslekten geçici men cezaları verilmiştir.

Reklam yasağına uymadıkları için ceza alan üyelerimizin, Yüksek Haysiyet ve İdare Mahkemelerine yaptıkları itirazların büyük bir çoğunluğu reddedilmektedir.
Mahkemeler, reklam yasağına uymayan bazı veteriner hekimler hakkında, yazılı ihtar, para cezası ve meslekten geçici men ile ilgili disiplin cezalarını hukuka uygun bulmuştur. İstanbul’da reklam yasağına ısrarla uymayan ve ihlali sabit olan üyelerimiz hakkında İVHO Haysiyet Divanı tarafından; 32 adet Yazılı İhtar, 7 adet Para Cezası, 12 adet 15 günden 3 aya değişen oranlarda Meslekten Geçici Men cezaları verilmiştir.
Ayrıca sağlık hizmetlerinde yasak olan reklam sebebiyle Haysiyet Divanı ve Mahkemelerin dışında Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu da, reklam, örtülü reklam, tanıklı reklam gibi paylaşımlar takibe almakta, reklam durdurma ve idari para cezası uygulamaktadır ve Reklam Kurulundan ceza alan veteriner hekimler de mevcuttur. Reklam Kurulu, idari işleme konu ihlalin tekrarlandığı durumlarda, on katına kadar ceza uygulama yetkisine sahiptir.
İVHO olarak isteriz ki, tüm meslektaşlarımız mesleğini etik çerçevede mevzuata uygun olarak yapsın ve herhangi bir disiplin cezası ile karşılaşmasın. Fakat daha önceleri de duyurduğumuz üzere, her tür mevzuat ihlallerinin takipçisi olacağız, mesleğimizi yüceltecek her gelişmenin yanında olduğumuz gibi, mesleğimize zarar verebilecek her girişimin de karşısında olmaya devam edeceğiz.
Meslektaşlarımızın mevzuat çerçevesindeki yaptırımların muhatabı ve mağduru olmamaları için, mesleki faaliyetlerini ilgili mevzuat, deontoloji ve etik kurallara uygun biçimde sürdürmelerini önemle hatırlatırız.
Saygı ve sevgilerimizle.

İSTANBUL VETERİNER HEKİMLER ODASI
YÖNETİM KURULU                  




ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI HAKKINDA
#9




duyurular
Değerli üyemiz;

12 Mart 2023 tarihli 32130 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 7440 Sayılı "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" un 10.maddesi 18. fıkrasına göre; 31/12/2022 tarihi (bu tarih dâhil) itibarıyla ödenmemiş olan; meslek mensuplarının üyesi oldukları odalara olan aidat borçları da yapılandırma kapsamına alınmıştır.

Kanun kapsamında başvuru, bildirim ve beyan süreleri son başvuru tarihi 03/07/2023, ilk taksit ödeme süreleri ise 31/07/2023 tarihine (bu tarih dahil) uzatılmıştır. Yapılandırma kapsamında faizsiz olarak 6 taksitte borçlarını ödemek isteyen üyelerimizin Odamıza bizzat gelerek veya ekteki formu imzalı olarak taratıp muhasebe@ivho.org.tr adresine göndererek müracaat etmeleri gerekmektedir.

Saygılarımızla;
İVHO Yönetim Kurulu




NASIL BİR ÜLKE İSTİYORUZ?
#8




duyurular
İNSANCA, HAKÇA BİR TOPLUM YAPISININ ÖRÜLECEĞİ KALKINMIŞ, EŞİTLİKÇİ, ÖZGÜRLÜKÇÜ, BAĞIMSIZ VE DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İÇİN

Cumhuriyetin yüzüncü yılında Cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimlerinden birisi olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri 14 Mayıs 2023’te yapılacak.

Seçimlere, ülke tarihimizin en büyük felaketlerinden birisi olan 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremlerinin acısını duyumsayarak giriyoruz.

Ülke olarak ekonomiden siyasete, dış politikadan güvenliğe, kamu yönetiminden adalete, kentleşmeden çevreye, tarımdan gıdaya, sağlıktan eğitime kadar her alanda büyük sorunlarla yüz yüzeyiz.

NASIL BİR ÜLKE İSTİYORUZ?

 • Bugün ülkemizin en önemli sorunu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı verilen “Tek Adam” rejimidir. Demokratik bir ülke için ihtiyacımız olan ilk bu rejimin değiştirilmesidir. Bunun yerine halk egemenliğine ve güçler ayrılığına dayalı çoğulcu bir demokratik yönetim sistemi kurulmalıdır.

 • Tüm toplumsal ve siyasi oluşumların katılımının sağlandığı, adaletin, sosyal hukuk devletinin, laikliğin, barışın, tüm kimliklerin, temel insan haklarının güvence altına alındığı, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasa yapılmalıdır.

 • Yargı bağımsızlığını sağlayacak önlemler alınmalı, cemaat, tarikat ve çeteler gibi hukuk dışı yapıların ve siyasal odakların yargıyı yönlendirmeye yönelik girişimleri engellenmeli, cezalandırılmalıdır.

 • Hak arama yollarının önündeki tüm engeller kaldırılmalı; insan hakları ihlalleri ortadan kaldırılmalı; düşünce, ifade, örgütlenme ve basın özgürlükleri geliştirilmelidir.

 • Meslek kuruluşları ile toplumsal örgütlenmelerin iktidarlardan özerklikleri sağlanmalıdır.

 • Kamu yararı doğrultusunda mesleklerini icra eden; Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancıları, Hekimler, Diş Hekimleri, Mali Müşavirler, Avukatlar, Veteriner Hekimler ve Eczacıların Meslek Odaları, mesleklerine ve meslektaşlarına yönelik, başta yasal düzenlemeler olmak üzere, eğitimden uygulamaya dek tüm tasarrufların odağında olmalı; görüşlerini yansıtmayan uygulamalara yer verilmemeli, kamusal hizmet ve kamusal denetim işlevleri geliştirilmeli ve güçlendirilmelidir.

 • İş Yasası ile işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yasa, tüzük, yönetmelik ve tebliğler uluslararası sözleşmeler, standartlar, normlar ve başta meslek odaları olmak üzere; sendikalar ve üniversitelerin görüşleri alınarak, iş kazalarını, çalışma koşullarını, iş güvenliği mühendisliğini, işyeri hekimliğini ve kamusal denetimi esasında yeniden düzenlenmelidir.

 • Kamucu, güvenceli, toplum sağlığını önceleyen nitelikli bir sağlık sistemi kurulmalıdır. Yurttaşların sağlık hakkını engelleyen uygulamalara son verilmeli, sağlık hizmetleri prime dayalı genel sağlık sigortası yerine, doğrudan vergilerle oluşan genel bütçeden finanse edilmelidir.

 • Sağlığı ticarileştiren, sağlık hizmetlerini metalaştıran, eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmetinin önündeki öncelikli engel olan sağlıktaki bütün katkı-katılım payları ve ilave ücretler kaldırılmalıdır.

 • Sağlık hizmetinin vazgeçilmez bir parçası olan “ilaç hizmeti” üzerinde dayatılan ekonomik koşullar ve ilaç üretimini piyasa düzenine terk eden siyasi yaklaşımlar ortadan kaldırılmalıdır.

 • Toplum sağlığı açısından, Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlıkları arasında eşgüdümü sağlayacak bir yapının oluşturulmalı, aşı, ilaç, hayvansal ürünler, tarımsal makine, her türlü teşhis kiti, hayvansal gıda üretiminde dışa bağımlılık politikalarına son verilmelidir.

 • Sınır tanımaz serbest piyasa sistemi ve kar maksimizasyonu anlayışına son verilmelidir. Yaşayan her insanın iyi gıdadan sağlığa, eğitimden kişisel güvenliğe, adalet, eşitlik, özgürlük ve demokrasiden politik katılıma kadar temel yaşamsal gereksinimlerinin karşılayacak bir sistem kurulmalıdır.

 • Çevresel-yaşamsal bütün zenginlikleri tüketerek büyüme anlayışına son verilmeli, insana ve bilime yatırım yaparak toplumsal refahı arttırmaya odaklanılmalıdır.

 • Düşük gelir gruplarının daha da yoksullaşmasına neden olan dolaylı vergiler yerine, doğrudan elde edilen gelirlerin gelirle orantılı olarak vergilendirildiği, rant ekonomisinin ödüllendirilmediği adil bir vergileme politikası oluşturulmalıdır.

 • Başta kamusal ekonomik faaliyetler olmak üzere, bütün ekonomik ve ticari faaliyetlerin finansal denetimi yapılmalı, kayıt dışı ekonomi ve yolsuzlukların önüne geçilmelidir.

 • Rant ve kayırma ekonomisinden çıkılmalı, üretim ekonomisine yönelik uygulamalar yaşama geçirilmelidir.

 • Bilimsel ve Laik eğitim sistemi oluşturulmalı, üniversitelere bilimsel ve yönetsel özerklik sağlanmalıdır.

 • Kadın ve çocuk haklarına özenle sahip çıkılacak bir hukuksal ve toplumsal ortam yaratılmalıdır.

 • Engelliler toplumsal yaşama çekilmeli, her yönüyle insanca yaşam koşullarına kavuşturulmalıdır.

 • Ülkemizi yönetmeye talip olanlardan temel beklentilerimizin bunlar olduğunu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.






  Reklam Yasağına Uymayan Veteriner Hekimler Hakkındaki Cezalar ve Yaptırımlar
  #7




  duyurular
  Değerli Meslektaşlarımız;

  Bilindiği üzere 6343 sayılı meslek icra Kanunumuzun 33. Maddesi gereği Veteriner Hekimler Odaları;

  a) Sanat icrası hakkındaki mevzuatın gereği gibi uygulanmasını temin etmek;

  b) İş veya hasta sahipleri ile oda azası arasında aracılık yapanları meslek ve sanatın icrasında gayrimeşru menfaat sağlamak gibi mevzuat ve meslek adabına yakışmayacak harekette bulunanları önlemek ve bu kanunda menedilmiş olan her türlü reklam ve propagandaya meydan vermemek;

  ile görevlendirilmiştir.

  İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) olarak, gerek 6343 sayılı meslek icra Kanunumuz, gerekse ilgili diğer mevzuat gereği, veteriner hekimlerin reklam verme yasağı ile ilgili her türlü ihlallerin takipçisi olacağımızı daha önce sizlere duyurmuştuk. Ne mutlu bizlere ki ilk duyurudan kısa bir süre sonra dahi, İstanbul’da veteriner hekimler tarafından, bilhassa Google arama motoru gibi yerlerde verilen reklam yasağı mevzuatına meslektaşlarımızın % 90’nından fazlası tarafından uyulmuştur.

  Ancak, Oda’mızın mevzuatı hatırlatan tüm bu uyarılarına karşın, İstanbul’da faaliyet gösteren 1.004 adet klinik sayısına oranlandığında az sayıda da olsa üyemizin reklam vermeye, çalışma barışını bozarak, mevzuat dışında davranmaya devam ettiği, veteriner hekimliğe ticari bir görünüm verdiği, haksız ticari uygulamalara sebep olduğu, hayvan sahiplerine yönelik talep yaratıcı paylaşımlarda bulundukları hem sizlerden gelen şikayetlerde hem de Oda’mız tarafından tespit edilmiştir. Hatta bazılarının gündüz reklam vermeyip, gece belli saatler arasında reklam verdiği saptanmıştır. Israrlı olarak reklam yasağına uymayan bu meslektaşlara karşı İVHO tarafından disiplin soruşturması başlatılarak, Oda Haysiyet Divanı’na sevk edilmiş, bunun sonucunda Oda’mız Haysiyet Divanı tarafından, reklam yasağı ihlalleri sabit olan üyelerimiz hakkında 6343 sayılı meslek icra Kanunumuz gereği, yazılı ihtar, para cezası ve çeşitli sürelerle meslekten geçici men cezaları verilmiştir. Bu cezaları alan üyelerimizin neredeyse tamamı Türk Veteriner Hekimleri Birliği Haysiyet Divanı’na itirazda bulunmuşlardır. Yüksek Haysiyet Divanı itirazda bulunan üyelerimizin disiplin soruşturması dosyalarının büyük çoğunluğunu İVHO Haysiyet Divanı kararı yönünde onaylamıştır. Bunun üzerine reklam yasağına uymadığı için ceza alan üyelerimiz, mahkemeye itiraz haklarını kullanmış ve bu kararların kaldırılması yönünde İdare Mahkemelerine dava açmışlardır.

  Reklam yasağına uymadıkları için ceza alan üyelerimizin, İdare Mahkemelerinde yaptıkları itiraz süreçlerinin çoğunluğu devam etmekle beraber, Mahkemeler, reklam yasağına uymayan bazı veteriner hekimler hakkında, yazılı ihtar, para cezası ve meslekten geçici men ile ilgili disiplin cezalarını hukuka uygun bulmuştur. İstanbul’da reklam yasağına ısrarla uymayan ve ihlali sabit olan bir veteriner hekim hakkında İVHO Haysiyet Divanı tarafından, ayrı ayrı dosyalardan toplam 270 gün (dokuz ay) süreyle verilen meslek icrasından geçici men kararı ile 27 Mart 2023 tarihinden başlamak üzere ruhsatına ceza süresi bitimine kadar, 9 ay süreyle İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından el konulmuştur.

  Ayrıca sağlık hizmetlerinde yasak olan reklam sebebiyle Veteriner Hekimliği alanında Mahkemelerin dışında Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu da arama motorlarında anahtar kelime yoluyla, ücretsiz sponsorlu reklam ibareli, diğer sosyal medya ortamlarında sponsorlu reklam ya da hikayelerde, hatta web sayfası içeriklerinde, televizyon kanallarında vb internet ortamında reklam, örtülü reklam, tanıklı reklam gibi paylaşımlara geçit vermemekte, reklam durdurma ve idari para cezası uygulamaktadır, reklam konusunda Reklam Kurulundan ceza alan veteriner hekimler de mevcuttur. Reklam Kurulu, idari işleme konu ihlalin tekrarlandığı taktirde on katına kadar ceza uygulayabilme yetkisine de sahiptir.

  İVHO olarak isteriz ki, tüm meslektaşlarımız mesleğini etik çerçevede mevzuata uygun olarak yapsın ve herhangi bir disiplin cezası ile karşılaşmasın. Fakat daha önceleri de duyurduğumuz üzere, her tür mevzuat ihlallerinin takipçisi olacağız, mesleğimizi yüceltecek her gelişmenin yanında olduğumuz gibi, mesleğimize zarar verebilecek her girişimin de karşısında olmaya devam edeceğiz.

  Meslektaşlarımızın mevzuat çerçevesindeki yaptırımların muhatabı ve mağduru olmamaları için, mesleki faaliyetlerini ilgili mevzuat, deontoloji ve etik kurallara uygun biçimde sürdürmelerini önemle hatırlatırız. Tüm meslektaşlarımızın ilgili hususları ve açıklanan diğer hükümleri gönülden yerine getireceğine inancımız tamdır.

  Saygı ve sevgilerimizle.

  İstanbul Veteriner Hekimler Odası     
  Yönetim Kurulu                    





  TVHB Kuruluş Günü Basın açıklaması
  #6




  Kuruluş Günümüzü “Veteriner Hekim Dayanışma Günü” olarak ilan ediyoruz.

  Türk Veteriner Hekimleri Birliği, 69 yıl önce 9 Mart 1954 yılında 6343 sayılı Kanunla kurulmuş, kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüdür. TVHB, mesleğin çatı örgütü olarak 56 il ve bölge odası ile birlikte ülkemizdeki tüm veteriner hekimleri temsil etmektedir.

  Veteriner hekimler, başta hayvan sağlığı ve refahı olmak üzere, gıda güvenliği, veteriner halk sağlığı, çevre sağlığı, biyogüvenlik, biyoteknoloji, antimikrobiyal direnç ve iklim krizi gibi dünyanın önündeki en stratejik alanlarda sorumluluk üstlenmekte ve çalışmaktadırlar.

  TVHB bir taraftan Anayasaya uygun olarak üyelerinin hak ve yetkilerini korurken, bir taraftan da çalışma alanlarıyla ilgili Bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve diğer mesleki kuruluşlar ile iş birliği ve ortak çalışmalar yürütmekte, strateji ve politikalar oluşturulmaktadır.

  Bu yıl 9 Mart’ta kuruluşumuzun 69. yılını kutlayacaktık, ancak 6 Şubat’ta meydana deprem nedeniyle bugünü bölgede meslektaşlarımızla dayanışma içinde geçirmeye karar verdik. Depremin ilk gününden beri, Birliğimizin koordinasyonunda bölgede gönüllü olarak bulunan 200 veteriner hekimle hem arama kurtarma çalışmalarına katıldık hem de enkazdan çıkan küçük evcil hayvanlara, çiftlik hayvanlarına sağlık hizmeti verdik. Kamu ve serbest çalışan meslektaşlarımız bölgede tam bir seferberlik içinde oldular. Kendileri de depremzede olan birçok meslektaşımız acısını bile yaşayamadan, fedakârca arama kurtarma ve sağlık hizmeti çalışmalarına katıldı.

  Hepimizi derinden etkileyen depremde maalesef 27 meslektaşımızı, 10 öğrencimizi kaybettik, onlarcası ise yaralandı. Ailesi depremden etkilenen ve farklı şehirlerde okuyan çok sayıda öğrencimiz mağdur duruma düştü. Yaklaşık 200 meslektaşımızın muayenehanesi tamamen kullanılmaz hale geldi, mesleki uygulamada kullandıkları cihaz, medikal malzemeler, aşıları ve araçları enkaz altında kaldı. Yaşanan tablonun ağırlığı karşısında TVHB olarak Kuruluş Günümüzü kutlamıyor “Veteriner Hekim Dayanışma Günü” olarak ilan ediyoruz. Depremde zarar gören meslektaşlarımızın hayata tutunması, öğrencilerimizin eğitimlerini tamamlayabilmesi ve kaybettiğimiz meslektaşlarımızın ailelerine destek olabilmek için tüm meslektaşlarımızı tam bir dayanışma seferberliğine çağırıyoruz. Yaralarımızı sarmak için “Birlikte varız” diyeceğiz.

  Bu vesile ile yetkilileri deprem bölgesinde bundan sonraki olası riskler için uyarmak istiyoruz; Bölgede 13-14 milyon civarında büyükbaş ve küçükbaş hayvan ile daha fazla sayıda kanatlı hayvan bulunmaktadır. Bulaşıcı hastalıklara karşı aşılamalar ve diğer koruyucu hekimlik hizmetlerinin aralıksız sürdürülmesi gerekmektedir. Ayrıca bölgede gerek geçici olarak görev yapan kamu veteriner hekimleri gerekse gönüllü olarak bölgede bulunan veteriner hekimler yakında bölgeden ayrılacaktırlar. Bunların yerine bölgede muayenehanesi bulunan ve depremden etkilenen serbest çalışan meslektaşlarımızın görev yapması acil bir konudur. Aksi takdirde sonuçları afet etkisi yaratabilecek, hayvan ve insan sağlığını tehdit eden salgınların görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

  Bölgedeki veteriner hekimlerinin görev yapabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı zaman kaybetmeden aşağıdaki önlemleri almalıdır;

  • Kliniği yıkılan ve kullanılamaz hale gelen veteriner hekimler için geçici klinik ve yaşam alanı olarak kullanılmak üzere konteyner sağlanmalıdır.
  • Klinikleriyle beraber her şeyini kaybeden meslektaşlarımıza bölgede kullanılan aşılar ile ilaç ve diğer malzemeler bir süreliğine ücretsiz sağlanmalıdır.
  • Kliniği çalışamaz hale gelen meslektaşlarımızdan talep edenlerin Bakanlık bünyesinde geçici veya kalıcı istihdam edilerek hizmet vermeleri sağlanmalıdır.
  • Afet bölgesinde kurulacak prefabrik muayenehane birimleri için mevzuat düzenlemesi yapılmalıdır.
  • Bölgede çalışacak veteriner hekimlere kamu bankaları tarafından ilk iki yılı ödemesiz, faizsiz veya düşük faizli kredi verilmedir.
  • Kamu dışında, işletme veteriner hekimi olarak çalışan ve çalıştıkları işletmeler zarar gören meslektaşlarımızın mağduriyetleri giderilmelidir.

  Türk Veteriner Hekimler Birliği olarak bölgede kalmaya hizmet vermeye, yapılanların takipçisi olmaya devam edeceğiz.

  Kuruluş günümüzde tekrar bütün meslektaşlarımızı büyük dayanışmaya çağırıyoruz. Meslek ve ülke olarak yaraları sarmak için “Birlikte varız” demeye davet ediyoruz.

  Prof. Dr. Murat ARSLAN     
  Türk Veteriner Hekimler Birliği
  Merkez Konseyi Başkanı   





  Basına ve Kamuoyuna
  #5




  duyurular
  İÜ CERRAHPAŞA VETERİNER FAKÜLTESİNDE EĞİTİM DURMAMALI, ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLMEMELİDİR!

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Avcılar Kampüsü’nde yer alan ve Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi olarak hizmet veren binanın, deprem riski nedeniyle boşaltılmasına karar verildi. Başka bir alternatif sunulmadan tahliye kararının verilmesi, uygulamalı eğitimin ortadan kalkması anlamına geliyor. Hekimlik eğitimi bütün süreçleriyle birlikte akademik ve bilimsel bir bütünlük taşır. Veteriner hekimler hayvan sağlığı ve refahının yanında koruyucu hekimlik boyutuyla halk sağlığında da etkin rol oynarlar. Hekimlik eğitiminin önemli bir bölümü laboratuvar uygulamaları ve hastaya yaklaşım gerektiren staj sürecini kapsar. Pandemi boyunca bu süreç sekteye uğramış, öğrencilerimiz nitelikli eğitim alma hakkından yoksun kalmışlardır. Ayrıca İ.Ü. Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi’nde 4-5 yıldır yapısal sorunlar nedeniyle eğitim zaten durma noktasına gelmiştir. İstanbul’da 26 Eylül 2019’da yaşanan deprem sonrası Avcılar kampüsü içerisinde yer alan Veteriner Fakültesi binaları hasar görmüştür. Yapılan incelemeler sonrası dekanlık da dahil olmak üzere, ana binaların tümü ağır hasarlı bulunup boşaltılmış, büyük kısmı geçici olarak Büyükçekmece yerleşkesine taşınmıştır. Hastane binalarının ise hafif hasarlı olduğu belirtilmiş, güçlendirme ve prefabrik eklemeler yapılarak eski yerinde hizmete devam etmesine karar verilmiştir. Bu parçalı ve yetersiz koşullarda yapılan uygulamalı mesleki eğitim gerek akademisyenler gerekse öğrenciler için oldukça zorlu olmuştur.

  Son olarak 26 Şubat’ta hastane binalarının da boşaltılması kararı ile birlikte, alternatif bir çözüm bulunmadan hekimlik eğitiminin en temel unsuru olan hastayı görerek uygulama yapma olanağı da tamamen ortadan kalkmıştır. Bu durum ileride telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Şöyle ki;

  • Veteriner hekim olarak mezun olacak öğrencilerin uygulamadaki aksaklıklar nedeniyle aldığı eğitimin niteliği tartışılır hale gelecek,
  • Büyük bir kazanım olan akreditasyon hakkı riske girecek ve akredite fakülteden mezun olma hakkı kaybedilecektir,
  • Bütün bu olanlar hali hazırda eğitim gören öğrencilerimizin mesleğe ve geleceğe dair umutlarını kırmakta, moral motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir.

  Avcılar kampüsünde bulunan ve birebir aynı süreci yaşayan İşletme Fakültesi’nin yeni binası bir buçuk yıl içinde tamamlanıp teslim edilmiş, Mühendislik Fakültesi binaları büyük oranda bitirilmişken, 4-5 yıldır Veteriner Fakültesi’nin inşaatına bile başlanmamış olması kabul edilebilir bir durum değildir. Ülkemizde veteriner hekimlik eğitiminin ilk adımlarının atıldığı ve mesleğimizin tarihsel sürecinde çok önemli bir yere sahip olan fakültemizin adeta gözden çıkarıldığını düşündüren bu duruma acilen son verilmelidir. Eğitim öğretim yılının bitmesine 3 ay kalmış olması göz önünde bulundurularak, gerekirse tahliye kararı yeniden gözden geçirilmelidir. Zaman geçirilmeden klinik bilimlerin hasta karşılayarak uygulamalı eğitim vermesi için alternatif çözümler yaratılmalı, yapımı uzun zamandır devam eden çelik konstrüksiyon yapılı hayvan hastanesi bitirilerek hizmete açılmalıdır. Öğrencilerin daha fazla mağdur olmaması ve üniversitelerinden güzel anılarla ayrılması için tüm imkanlar seferber edilmelidir.

  Saygılarımızla;
  İVHO Yönetim Kurulu





  D E P R E M !
  #4




  Değerli Meslektaşlarımız;

  Ülkemizin 10 şehrini etkileyen depremde maalesef yine canlar kaybettik, yaralılarımız var. Kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.

  Toplum olarak böyle zamanlarda en önemli özelliğimiz dayanışma ruhumuzun en üst düzeyde olmasıdır. Biliyoruz ki herkes bölgedeki vatandaşlarla dayanışma içinde olmak istiyor. Ancak bu istek zaman zaman kaosa dönüşmekte, çabaların boşa gitmesine neden olmaktadır. Lütfen düşündüğünüz her türlü girişimi bölgede bulunan resmi ve gönüllü uzman kurumlarla veya bizlerle iletişim halinde yapmaya çalışınız.

  Bu amaçla TVHB Merkez Konseyi olarak ilgili resmi ve gönüllü kurumlarla iletişim içindeyiz. Oluşturduğumuz kriz masasıyla tüm talepler alınacak, ihtiyaçlar ilgili bölgelere yönlendirilecektir. İlk olarak afet durumları için aramızda protokol olan Kızılay ile görüşülmüş ilk etapta aşağıdaki konularda adımlar atılmasına karar verilmiştir;

  1. Ülke genelinde kan bağışı kampanyasına katkı verilmesi (meslektaşlarımız https://www.kanver.org/ sitesinden bulundukları bölgede katılabilir.)
  2. Kızılay tarafından oluşturulacak birimlerde veteriner hekimlerin bulunması ihtiyaç duyulan bölgelere yönlendirilmesi (bölgede bulunan meslektaşlarımız oda başkanları üzerinden, bölge dışından destekler için bizimle iletişime geçiniz)

  AFAD ile yapılan görüşmelerde bölgede bulunan ve destek olmak isteyen meslektaşlarımızın bulundukları illerde oluşturulan AFAD Kriz Merkezlerine başvurmaları gerektiği bilgisi verilmiştir. Diğer şehirlerden gitmek isteyen meslektaşlarımızın tvhbacil@tvhb.org.tr eposta adresine bildirmesi gerekmektedir.

  Diğer kurumlarla planlamalarımız oldukça duyuracağız. Oda yönetimlerimiz yardımlarını şimdilik öncelikle bölgelerinde bulunan belediye, Kızılay, AFAD,AKOM, AKUT gibi kurumlar üzerinden yapabilirler. Çeşitli belediyeler ve özel kuruluşlardan tarafımıza destek bildirimleri gelmektedir. Bu desteklerin en doğru şekilde iletilmesi için oluşturduğumuz TVHB-Kriz Masası üzerinden bölgedeki Oda başkanlarımızın da katkısıyla bir çalışma yürütülecektir. TVHB olarak yapılacak her türlü desteğin ve taleplerin organize edilmesi için tvhbacil@tvhb.org.tr adresine mail ile ulaşabilirsiniz.

  Prof.Dr.Murat ARSLAN
  TVHB Merkez Konseyi Başkanı





  ZORUNLU AÇIKLAMAMIZ!
  #3




  Değerli Meslektaşlarımız;

  Bilindiği üzere 24 Eylül 2022 tarihinde İstanbul Veteriner Hekimler Odası’nın Genel Kurulu yapılmış, 25 Eylül 2022 tarihinde de seçimler gerçekleştirilmiştir. Yapılan seçimler sonucunda oy kullanan meslektaşlarımızın yarısından fazlası önümüzdeki iki yıllık İVHO yönetimi için bizlere tekrar yetki vermiştir. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi, gerektiğinde, Oda’nın ihtiyaçları ve imkanları doğrultusunda emlak edinme ve değerlendirilmesiyle ilgili olarak, Genel Kurul seçilecek yeni Yönetimi ayrıca yetkilendirmiştir. Bu yetkilendirme daha önceki dönemde de mevcut idi.

  Üzülerek görüyoruz ki geçen dönemlerde Odamıza kazandırdığımız bir mülk üzerinden seçimin hemen arkasından, maksatlı olarak karalama kampanyası başlatılmıştır. Bu sebeple mesleki kamuoyu ile bu paylaşımı yapmak gerekmiştir. Bilindiği üzere İstanbul Veteriner Hekimler Odası’nın merkezi Tünel - Beyoğlu’nda bulunmaktadır.

  İVHO’nun ülkemizdeki en fazla üyeye sahip olan Oda olması sebebiyle bilhassa toplantılar ve meslek içi eğitimler için

  bu Merkez yetmediğinden dolayı toplantılar ve meslek içi eğitimler için sık sık kiralama yoluyla bu ihtiyaç gideriliyordu. Bu da Odamıza mali yük getiriyordu. Odamızın bu ihtiyacını gidermek için Yönetimimiz tarafından 2017 yılında Kadıköy’de bir mülk alımı yapılmıştır. Bu satın alma Oda Merkezimizden sonra alınan ilk satın alma olması açısından da önemlidir.

  Bu tarihten sonra çeşitli mesleki toplantılar ve eğitimler burada yapılmaktaydı. Fakat görüldü ki üye sayısı devamlı artan Oda'mıza ihtiyaçlar açısından burası da yetmemekteydi. Bunun üzerine Oda’nın bütçesi ile Kadıköy’de daha önce satın alınan yer de değerlendirilerek yeni ve ihtiyaçlarımızı karşılayacak daha büyük bir yer alımı kararı alındı. Kurumsal bir emlak şirketi ile satış için anlaşıldı. En yüksek teklifi veren kişiye 2.300.000 TL ye satıldı ve ek olarak boşaltmak için uzun süre taahhüt alındı. Eş zamanlı olarak yaklaşık 400 m2 olan şimdiki taşınmaz Ziraat Bankası GYO’dan 7.080.000 TL ye satın alındı. Bu yerin alımı için ayrıca 1.900.000 TL banka kredisi kullanıldı. Örnek vermek gerekirse İstanbul’da emlak fiyatlarında ki değişim hızı dolayısıyla son aldığımız yer aradan geçen birkaç aylık sürede bile iki katından fazla prim yapmıştır. Yeni satın alınan Oda mülkümüzün kıymeti önemli olmakla birlikte, Odamızın çalışmaları, eğitimleri ve meslektaşlarımızın buluşma noktası olması bizler için çok daha önemlidir.

  Yeni satın alınan yaklaşık 400 m2 lik yerimizin tadilatı devam etmekte olup tamamlandığında tüm meslektaşlarımıza duyurulacak ve açılışa davet edilecektir. Yukarıda bahsi geçen alım-satım konuları ve fiyatları Odamızın en yüksek organı olan, 24 Eylül 2022 tarihinde yapılan İVHO Genel Kuruluna katılan meslektaşlarımıza sunulmuş, ayrıntılarıyla tüm meslektaşlarla basılı rapor halinde paylaşılmış olmasına ve Genel Kurul tarafından ibra edilmesine rağmen, bilhassa Genel Kurul’a katılan bazı kişilerce maksatlı olarak bağlamından saptırılmıştır.

  IVHO kurumsal bir yapıdır. Tüm iş ve işlemlerinde kanunlara uygun olarak sadece üyesinin yararına adımlar atar. Seçimler yonetimlerin karnesidir. Demokratik yarışlara girenlerin sonuçlarını saygıyla karşılaması ve meslege katkida bulunması mesleğimizin yararınadır. Ayrica oy vererek bu yonetimi secenlerin iradelerine saygı gereğidir. Yönetim ve katkı veren kurullarla birlikte polemiklerden uzak daha büyük adımlar atmakta kararlıyız.

  Saygılarımızla;

  İstanbul Veteriner Hekimler Odası
  Yönetim Kurulu





  Kuduz Antikor Titre Testi İçin Numune Gönderilmesi Hakkında
  #2




  Tarım ve Orman Bakanlığı (Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü – Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü) tarafından iletilen Kuduz Antikor Titre Testi için numune gönderilmesine ilişkin yazı ektedir. Saygılarımızla.

  İVHO Yönetim Kurulu





  Yeni Hizmet Binamız, Yakında Hizmetinizde
  #1




  Değerli Meslektaşlarımız;

  İstanbul Veteriner Hekimler Odası olarak en önemli projelerimizden birini daha gerçekleştiriyoruz. Eğitim kurumumuz olan; İVHOAKADEMİ için Kadıköy’de satın aldığımız birimde; 120 kişilik konferans salonu, uygulama salonları, kayıt odası ve kafeterya yakında hizmetinizde olacaktır.

  İVHOAKADEMİ bünyesinde bilimsel etkinlikler yanında sosyal ve kültürel aktivitelerde yapılabilecektir. İVHOAKADEMİ profesyonel ekibiyle meslektaşlarımınızın, derneklerimizin ve sektör firmalarımızında programlı, bilimsel ve sosyal etkinliklerine açık olacaktır.

  Hedefimiz, giderek artan otel maliyetlerinden meslek camiamızı kurtarmak. Öğrencilerimizin, meslektaşlarımızın ve emekli meslek büyüklerimizin bir araya geldiği tamamen bize ait tam gün yaşayan bir merkez yaratmaktır.

  Sevgi ve Saygılarımızla;
  Prof. Dr. Murat Arslan
  İVHO Yönetim Kurulu Adına. Başkan